اخبار, فناوری و دانش روز

کلاه آتش نشانی سوئدی

آتش­نشان­ها از بسیاری از خطرات و موانع برای کنترل و خاموش کردن آتش عبور می­کنند.  یک طراح سوئدی به نام Omer Haciomeroglu، کلاه ایمنی آتش­نشان­ها را با استفاده از صفحه نمایشی که در بالای سر آنها تعبیه می­شود، طراحی کرده تا بینایی بهتر صورت گیرد و شرایط اطلاع­‌رسانی به کاربر از جمله اطلاعات حیاتی و اضافی را فراهم کند. این نمونه اولیه به نام C-Thru Helmet برای رفتن به داخل دود غلیظ ساخته شده و توسط تیپ آتش­نشانی Umea حمایت می­‌شود.

این کلاه اساساً تعدادی از موانعی را حل می­ کند که اغلب در یک نجات آتش­نشانی وجود دارد، مانند پایین آمدن میدان دید در دود، لزوم دیده شدن دیوارها در هنگام جهت­یابی یا لزوم حمل و بررسی تجهیزات تصویربرداری حرارتی که همه این موارد را در خود جای داده است.

این کلاه ایمنی یک افق فراتر از واقعیت را پیش­روی ما قرار می­‌دهد، تکنولوژی منحصربه فردی که همواره به دنبال برنامه­ های جدیدتر برای دسترسی به بازارهای تجاری است. در زمان دید کم، مانند دود متراکم غلیظ که از آتش­سوزی ظاهر می­‌شود، صفحه نمایشگر کلاه یک تصویر را برحسب آنچه که فرد می‌­بیند، مانند نمایش فضای اطراف و پوشش­های تصویری حرارتی فراهم می­‌کند که دید بیشتری را داشته باشد.

با توجه به پیشنهاد طراحی Haciomeroglu، دوربین حرارتی نوری، تصویربرداری از محدوده اطراف را ضبط کرده و اطلاعات را به دستگاه اصلی کنترل دود می ‌فرستد. داده ­ها در آنجا محاسبه شده و به کلاه ایمنی فرستاده می­‌شوند. داده­ های جدید 3D wire frame تولید شده توسط پروژکتورهای عمودی از طریق صفحه  شیشه­ای جلوی کلاه، بازتابیده می­‌شود.

گفته می‌­شود این کلاه ایمنی صرفه­‌جویی در وقت دارد که البته در زمان­های اضطراری این صرفه­‌جویی در وقت بسیار حیاتی و گرانبهاست. این کلاه با تجهیزات تصویربرداری حرارتی که روی خود کلاه تعبیه شده، در هنگام کار آتش­نشانان، دستان آنها را برای کار در محیط، آزاد می‌­گذارد.

علاوه بر این، با ویژگی لغو Selective Active Noise ، صدای تنفس کاربر را قطع می­کند و موجب می­‌شود که صدای محیط و حادثه‌­دیدگان احتمالی برای ارائه اطلاعات بهتر برای آتش­نشانان و برقراری ارتباط بهتر با اعضای تیم افزایش یابد.

این طراحی هنوز هم باید با مشاهده عملکردش تغییراتی روی آن انجام شود تا بازدهی بهتری داشته باشد. این طراحی قطعاً در تکنولوژی معاصر برای چنین شغل مهمی بسیار حیاتی و اثرگذار است.تکنولوژی به طور مداوم زندگی روزمره را بهبود می­بخشد و خواهیم دید چگونه در آینده نزدیک نیز به خدمات اضطراری ما کمک خواهد کرد.

 برگرفته از سایت بامنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *